OH-Winners

The Associated Press Published:

Here is a TEST list of winners of races in Ohio.

PresidentBarack Obama (i), Dem

U.S. SenateSherrod Brown (i), Dem

U.S. House - District 1Steve Chabot (i), GOP

U.S. House - District 2Brad Wenstrup, GOP

U.S. House - District 3Joyce Beatty, Dem

U.S. House - District 4Jim Jordan (i), GOP

U.S. House - District 5Bob Latta (i), GOP

U.S. House - District 6Bill Johnson (i), GOP

U.S. House - District 7Bob Gibbs (i), GOP

U.S. House - District 8John Boehner (i), GOP

U.S. House - District 9Marcy Kaptur (i), Dem

U.S. House - District 10Mike Turner (i), GOP

U.S. House - District 11Marcia Fudge (i), Dem

U.S. House - District 12Jim Reese, Dem

U.S. House - District 13Marisha Agana, GOP

U.S. House - District 14David Joyce, GOP

U.S. House - District 15Pat Lang, Dem

U.S. House - District 16Jim Renacci (i), GOP

State Senate - 1-UnexpiredCliff Hite (i), GOP

State Senate - District 2Jeff Bretz, Dem

State Senate - District 4Bill Coley (i), GOP

State Senate - District 6Peggy Lehner (i), GOP

State Senate - District 8Bill Seitz (i), GOP

State Senate - District 10Chris Widener (i), GOP

State Senate - District 12Keith Faber (i), GOP

State Senate - District 14Joe Uecker, GOP

State Senate - District 16Jim Hughes (i), GOP

State Senate - 17-UnexpiredBob Peterson (i), GOP

State Senate - District 18John Eklund (i), GOP

State Senate - District 20Troy Balderson (i), GOP

State Senate - District 22Larry Obhof (i), GOP

State Senate - District 24Thomas Patton (i), GOP

State Senate - District 26Dave Burke (i), GOP

State Senate - District 28Thomas Sawyer (i), Dem

State Senate - District 30Lou Gentile (i), Dem

State Senate - District 32Capri Cafaro (i), Dem

State House - District 1Ron Amstutz (i), GOP

State House - District 2Ellen Haring, Dem

State House - District 3Kelly Wicks, Dem

State House - District 4Matt Huffman (i), GOP

State House - District 5Craig Newbold (i), GOP

State House - District 6Marlene Anielski (i), GOP

State House - District 7Mike Dovilla (i), GOP

State House - District 8Armond Budish (i), Dem

State House - District 9Barbara Boyd (i), Dem

State House - District 10Bill Patmon (i), Dem

State House - District 11Sandra Williams (i), Dem

State House - District 12John Barnes (i), Dem

State House - District 13Nickie Antonio (i), Dem

State House - District 14Mike Foley (i), Dem

State House - District 15Nicholas Celebrezze (i), Dem

State House - District 16Nan Baker (i), GOP

State House - District 17Mike Curtin, Dem

State House - District 18Michael Stinziano (i), Dem

State House - District 19Anne Gonzales (i), GOP

State House - District 20Heather Bishoff, Dem

State House - District 21Mike Duffey (i), GOP

State House - District 22John Carney (i), Dem

State House - District 23Cheryl Grossman (i), GOP

State House - District 24Maureen Reedy, Dem

State House - District 25Kevin Boyce (i), Dem

State House - District 26Tracy Heard (i), Dem

State House - District 27Peter Stautberg (i), GOP

State House - District 28Connie Pillich (i), Dem

State House - District 29Louis Blessing, GOP

State House - District 30Lou Terhar (i), GOP

State House - District 31Denise Driehaus (i), Dem

State House - District 32Dale Mallory (i), Dem

State House - District 33Alicia Reece (i), Dem

State House - District 34Vernon Sykes (i), Dem

State House - District 35Zack Milkovich (i), Dem

State House - District 36Anthony DeVitis (i), GOP

State House - District 37Kristina Roegner (i), GOP

State House - District 38Michael Kaplan, Dem

State House - District 39Fred Strahorn, Dem

State House - District 40Michael Henne (i), GOP

State House - District 41James Butler (i), GOP

State House - District 42Terry Blair (i), GOP

State House - District 43Roland Winburn (i), Dem

State House - District 44Michael Ashford (i), Dem

State House - District 45Teresa Fedor (i), Dem

State House - District 46Matthew Szollosi (i), Dem

State House - District 47Barbara Sears (i), GOP

State House - District 48Kirk Schuring (i), GOP

State House - District 49Stephen Slesnick (i), Dem

State House - District 50Christina Hagan (i), GOP

State House - District 51Mark Hardig, Dem

State House - District 52Margaret Conditt (i), GOP

State House - District 53Timothy Derickson (i), GOP

State House - District 54Peter Beck (i), GOP

State House - District 55Matt Lundy (i), Dem

State House - District 56Dan Ramos (i), Dem

State House - District 57Terry Boose (i), GOP

State House - District 58Robert Hagan (i), Dem

State House - District 59Ronald Gerberry (i), Dem

State House - District 60John Rogers, Dem

State House - District 61Ron Young (i), GOP

State House - District 62Ron Maag (i), GOP

State House - District 63Sean O'Brien (i), Dem

State House - District 64Tom Letson (i), Dem

State House - District 65John Becker, GOP

State House - District 66Ken McNeely, Dem

State House - District 67Andrew Brenner (i), GOP

State House - District 68Margaret Ruhl (i), GOP

State House - District 69William Batchelder (i), GOP

State House - District 70David Hall (i), GOP

State House - District 71Jay Hottinger (i), GOP

State House - District 72Bill Hayes (i), GOP

State House - District 73Bill Conner, Dem

State House - District 74Robert Hackett (i), GOP

State House - District 75Kathleen Clyde (i), Dem

State House - District 76Matt Lynch (i), GOP

State House - District 77Gerald Stebelton (i), GOP

State House - District 78Ron Hood, GOP

State House - District 79Ross McGregor (i), GOP

State House - District 80Richard Adams (i), GOP

State House - District 81Lynn Wachtmann (i), GOP

State House - District 82Tony Burkley, GOP

State House - District 83Robert Sprague (i), GOP

State House - District 84James Buchy (i), GOP

State House - District 85John Adams (i), GOP

State House - District 86Dorothy Pelanda (i), GOP

State House - District 87Jeff McClain (i), GOP

State House - District 88Rex Damschroder (i), GOP

State House - District 89Chris Redfern, Dem

State House - District 90Terry Johnson (i), GOP

State House - District 91Cliff Rosenberger (i), GOP

State House - District 92Gary Scherer (i), GOP

State House - District 93Ryan Smith (i), GOP

State House - District 94Debbie Phillips (i), Dem

State House - District 95Andrew Thompson (i), GOP

State House - District 96Jack Cera (i), Dem

State House - District 97Brian Hill (i), GOP

State House - District 98Al Landis (i), GOP

State House - District 99Casey Kozlowski (i), GOP

Supreme Court - Term Ending Dec. 31Yvette Brown (i), NP

Supreme Court - Term Commencing Jan. 1Michael Skindell, NP

Supreme Court - Term Commencing Jan. 2Robert Cupp, NP

Court of Appeals - District 1-Feb. 9Pat Fischer (i), NP

Court of Appeals - District 1-Feb. 10Patrick Dinkelacker (i), NP

Court of Appeals - District 1-Feb. 11Pat DeWine, NP

Court of Appeals - District 1-Feb. 12Penelope Cunningham (i), NP

Court of Appeals - District 2-Feb. 9Jeffrey Welbaum, NP

Court of Appeals - District 3-Feb. 9John Williamowski, NP

Court of Appeals - District 4-Feb. 9Marie Hoover, NP

Court of Appeals - District 4-Feb. 10William Harsha (i), NP

Court of Appeals - District 5-Feb. 9John Wise, NP

Court of Appeals - District 5-Feb. 10Scott Gwin (i), NP

Court of Appeals - District 5-Feb. 11Patricia Delaney (i), NP

Court of Appeals - District 6-Feb. 9James Jensen, NP

Court of Appeals - District 7-Feb. 9Mary DeGenaro, NP

Court of Appeals - District 8-Jan. 1Frank Celebrezze (i), NP

Court of Appeals - District 8-Jan. 2Tim McCormack, NP

Court of Appeals - District 8-Jan. 3Eileen Gallagher (i), NP

Court of Appeals - District 8-Feb. 9Mary Boyle (i), NP

Court of Appeals - District 9-Feb. 9Clair Dickinson, NP

Court of Appeals - District 10-Feb. 9Gary Tyack, NP

Court of Appeals - District 10-Feb. 10Peggy Bryant (i), NP

Court of Appeals - District 11-Feb. 9Colleen O'Toole, NP

Court of Appeals - District 11-Feb. 10Diane Grendell (i), NP

Court of Appeals - 12-Unexpired Term Feb. 9Mike Powell, NP

Court of Appeals - District 12-Feb. 9Stephen Powell, NP

Issue 1 - Ohio ConstitutNo, NPA

Issue 2 - Ohio RedistricYes, NPA