Franklin Co. Fair Walking Horse Show Results

Published:

Here are results from the Walking Horse Show held at the Franklin County Fair and Horse Show on July 21. Other than the first class, finishers are listed as first through third. The horse’s name is followed by the rider’s name. Results were provided by horse show personnel.

Class 1 Lead Line: Black Walkin Star, Molly Wooldridge; Hopper, Shane Smith; Cookie, Regan Prather; Dandy’s Dream Maker, Charlie Preen; Blueberry, Casen Mills

Class 2 Walking Weanling Halter: A Stroke of Malibu, Darrell Collins; Simply Charmin’, Julie George

Class 3 Amateur 2 Year Old: Fames Flash Dance, Jimmy Harney; Hap’s Pistol Annie, Apryl McQuerry

Class 4 4 Year Old & Under Plantation Pleasure: T-Post, Jared Scott; Amed Counselor, Laurie Herchenroeder

Class 5 Juvenile 17 & Under Specialty: Dollar’s Silver Collector, Nathan Rymer; Smoth Skies, Shelby Sims

Class 6 Trail Pleasure: Ebony’s Prize, Julie George; My Nine’s Magic, Ashley Cantrell; He’s Some Kind of Wonderful, Darrell Collins

Class 7 Novice Amateur Walking: Contendo, Kristen Wilson

Class 8 Walking Yearling Halter: Gen’s Haleys Comet, Julie George

Class 9 Walking Pony Specialty: Midnight Escape, Holly Parrish; Spooky Spook, Shelby Sims; Bust A Move, Tyra Brown

Class 10 4 & Under Park Performance: Vicki Rainbow, Chucky Poynter

Class 11 Amateur Plantation Pleasure Specialty: Jazz On Line, Darrell Collins; She’s a Remarkable Diva, Brandi Floyd; JFK’s Philo Beddoe, Joe Peters

Class 12 2-Yr Old Open: Abby Oops, Carroll Doyle

Class 13 Spotted Saddle Horse Open Trail Pleasure: Shout it Out Loud, Brian Stigers; Stuntman’s Gold Coin, Brooke Stigers

Class 14 Amateur 3 Year Old: King Mambo, Trista Brown; Maree, Jimmy Harney; Pushover Up For Parole, Ashley Cantrell

Class 15 Juvenile Country Pleasure: My Lucky Dollar, Shelby Wright; Stuntman’s Gold Coin, Madison Stigers; Armed Lady Pushover, Lily Herchenroeder

Class 16 4 Year Old Open: Miss Sweet & Sassy, Susie Carter

Class 17 Amateur Park Performance: A Shot of Mark, Savannah McQuerry

Class 18 Open Amateur Specialty: Celebrity Doin’ Time, Marcy Gibson; Choice’s Cut Bandit, Susie Carter; Magical Touch, Gary McDowell

Class 19 Lite Shod Plantation Open Specialty: A Little Drop of Irish, Darrell Collins; I’m a Southern Secret, Dustin Winkler; Beam’s Lightening, Julie George

Class 20 KWHA Ladies Auxiliary Specialty: Mitch Miller, Candy Pugh

Class 21 Juvenile Trail Pleasure: Mr. Reach, Trista Brown; Taking Care of Cash, Shelby Wright

Class 22 Open Specialty: Special Force, John Tudor; Don’t Touch My Hat, Jason Joseph; Gambler’s Big Star, Jerry Ping

Class 23 Amateur Country Pleasure: Legend of Stan the Man, Mike Conyers; Generating the Stars, Brandi Mills; Lucky Grand, Todd Wooldridge

Class 24 Amateur Owned & Trained Specialty: Charged at the Ritz, Darrell Collins; Shade’s Rocky Top, Corey Moody

Class 25 Amateur Show Pleasure: Someday Cash, Apryl McQuerry; Daytona 500, Trista Brown

Class 26 3 Year Old Open: I’m Tom Thumb, John Tudor; My Heavenly Stock, Bob McQuerry; The Jose Nine Yards, Steve Swinford

Class 27 Plantation Pleasure Open Specialty: Spirit’s Candy Man, Mike Anasis; Jazz Online, Darrell Collins; Jose’s Coyote Quick, Chucky Poynter

Class 28 4 Year Old Amateur Specialty: Sweepstake’s Senator, Regina Fritsch; She Merits a Ten, Ashley Cantrell

Class 29 Park Performance: Mystery Woman, Mike Anasis; She’s Splashed, Allen McQuerry; Dynamic Ritz, Darrell Collins

Class 30 Walking Horse Open Championship: Armed Red & Dangerous, Jerry Ping; Command’s Rapid Fire, Allen McQuerry; Wasabi, Carroll Doyle

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.