Elkhorn’s Clements wins middle school XC meet

Special to The State Journal Published:

Elkhorn’s Madeline Clements won the middle school cross country meet at the State Library and Archives Wednesday.

Clements won the girls race with a time of 6 minutes, 16.51 seconds, and Beaumont’s Jonathon Cole won the boys race in 5:40.32.

Both races covered 1,500 meters.

Beaumont took the team title in both the boys and girls races.

The complete team standings and local results are listed below.

GIRLS

Team scores

1. Beaumont 25, 2. Elkhorn 45, 3. Good Shepherd 92, 4. Bondurant 101, 5. Capital Day 167, 6. Frankfort Middle 173, 7. Sts. Peter and Paul 177, 8. Frankfort Christian 193.

Individuals

1. Madeline Clements (EMS) 6:16.51, 4. Jett Bradley (BMS) 6:25.02, 6. Olivia Hagg (EMS) 6:32.79, 9. Lexie Abbott (EMS) 6:45.63, 10. Makena Gillion (EMS) 6:46.96, 15. Emma Boebinger (CD) 7:15.26, 18. Molly Stigers (GS) 7:20.52, 20. Ryan Allison (GS) 7:22.67, 24. Yulie Spade (BMS) 7:32.34, 25. Allison Harrod (GS) 7:36.73.

26. Heidi Asher (TFCA) 7:37.84, 31. Ingrid Hagg (EMS) 7:51.31, 32. Cristina Chavez (FMS) 7:51.90, 33. Sydney Hayden (GS) 7:52.43, 34. Jill Jacobs (CD) 7:53.78, 35. Caitlin Wallace (TFCA) 7:54.65, 36. Mattie Brock (BMS) 7:55.96, 38. Olivia Onodu (GS) 8:01.40, 39. Cienna Slattery (EMS) 8:05.99, 40. Alyssa Poe (EMS) 8:07.94.

41. Emma Silvernail (BMS) 8:08.86, 42. Lily Boulden (EMS) 8:09.38, 43. Emma Campbell (BMS) 8:11.34, 46. Gracie Griffin (BMS) 8:16.21, 48. Kristen Sprouse (BMS) 8:30.96, 50. Madeline Baute (FMS) 8:35.09, 51. Mason Northcutt (GS) 8:35.48, 52. Kaitlyn McNulty (FMS) 8:36.55, 54. Alexandra Leineke (FMS) 8:39.21, 55. Allyssa Mathers (EMS) 8:39.68, 56. Sydney Vest (BMS) 8:41.01, 57. Lauren Crumbaugh (BMS) 8:42.17.

58. Daniela Dempsey (GS) 8:42.42, 59. Harper Heffley (CD) 8:42.76, 60. Isabelle Cecil (GS) 8:43.17, 63. Ella Abney (FMS) 8:46.61, 65. Natalee Allison (FMS) 8:48.28, 66. Olivia Moore (CD) 8:50.62, 67. Emily Harrod (GS) 9:09.53, 68. Isabella Johnson (FMS) 9:12.62, 70. Lily Jaminet (GS) 9:15.63, 71. Katelyn Jdd (FMS) 9:16.68.

72. Emery Moore (CD) 9:17.58, 73. Courtney McDavid (BMS) 9:18.22, 75. Chloe Allison (FMS) 9:19.30, 76. Caley Allison (FMS) 9:25.25, 77. Khloe Schwaniger (FMS) 9:25.56, 78. Sarah Kate Asher (TFCA) 9:26.51, 79. Fernanda Fuentes (GS) 9:35.28, 80. Emily Wallace (TFCA) 9:35.57, 81. Sara Jones (BMS) 9:41.42, 82. Laura Bennett (CD) 98:50.38, 83. Hope Heffley (CD) 9:50.75.

84. Taylor Withrow (EMS) 10:13.11, 85. Macy Dungan (FMS) 10:16.91, 86. Rebecca Vaught (TFCA) 10:23.35, 87. Eboni Summeroud (EMS) 10:25.75, 88. Taylor Disponette (BMS) 10:29.29, 90. Tori Hayden (GS) 10:41.04, 91. Meredith Winter (BMS) 10:44.13, 92. Madison Kinsella (FMS) 10:46.13, 93. Raeka Gallegos (GS) 1:47.10, 94. Piper Smith (EMS) 10:50.51.

95. Carley Chavez (FMS) 10:59.60, 96. Caroline Miklavcic (FMS) 11:00.10, 97. Joy Bebe (GS) 11:04.85, 98. Deepshu Basseti (BMS) 11:07.17, 99. Penelope Baute (FMS) 11:08.54, 100. Lara Baute (FMS) 11:10.87, 101. Amaya Perry (FMS) 11:17.32, 102. Emily Latendresse (TFCA) 11:24.18, 104. Lily Farley (TFCA) 11:45.99, 105. Caydence Carpenter (EMS) 12:13.05.

106. Annabelle Barnes (BMS) 12:29.28, 107. Olivia Miller (FMS) 13:21.01, 108. Ella Atkins-Atumbo (FMS) 13:36.36, 109. Sadie Dungan (FMS) 15:12.39, 110. Kylie VanAtter (FMS) 16:27.47.

Boys

Team scores

1. Beaumont 24, 2. Good Shepherd 65, 3. Bondurant 67, 4. Sts. Peter and Paul 111, 5. Elkhorn 117, 6. Frankfort Middle 138, 7. Frankfort Christian 224.

Individuals

2. Trey Hayden (GS) 5:40.56, 4. Hayden Northcutt (GS) 5:51.06, 7. John Miscovich (BMS) 5:59.26, 11. Logan Mattox (BMS) 6:09.79, 12. Cameron Smith (EMS) 6:11.01, 14. Dylan Isaacs (GS) 6:14.00, 15. Nathan Simpson (BMS) 6:19.87, 16. Robbie Brown (BMS) 6:20.73, 18. Dennis Woodrum (BMS) 6:22.06, 19. Jacob McNulty (FMS) 6:22.40.

20. Reed Miklavcic (FMS) 6:22.90, 24. Colin Loxley (GS) 6:28.78, 25. Devin Craig (FMS) 6:30.18, 28. Levy Deckard (EMS) 6:36.36, 29. Marco Dempsey (GS) 6:37.10, 31. Bryce Nickel (EMS) 6:43.67, 34. Noah Lyles (EMS) 6:49.93, 36. Jett Wasson (BMS) 6:54.36, 37. Mason Marsh (BMS) 6:54.95, 38. Michael Wilson (BMS) 6:58.75.

40. Griffin Staude (BMS) 7:01.53, 42. Luke Bowers (CD) 7:02.26, 44. Anthony Tabor (EMS) 7:04.05, 45. Zack McKinney (BMS) 7:06.30, 46. Lucas Bosch (BMS) 7:08.80, 47. Josh Howard (BMS) 7:11.74, 49. Lincoln Mattox (BMS) 7:17.82, 50. Jacob Blackwell (GS) 7:18.13, 52. Jason Kennedy (BMS) 7:25.66, 54. Wade Sutley (CD) 7:27.74.

56. Trevor Onodu (GS) 7:29.46, 59. Owen Clements (EMS) 7:33.93, 61. John-Cameron Eades (BMS) 7:45.02, 62. Merritt Shaw (FMS) 7:51.89, 64. Matthew Meyer (BMS) 7:55.37, 65. Delano Craig (FMS) 7:55.84, 66. Jaeden Penn (EMS) 7:56.33, 67. Jacob Lewis (EMS) 7:59.33, 68. Lance Sutley (CD) 8:01.67, 69. Tariq Lester (EMS) 8:09.10.

70. Preston McDavid (BMS) 8:10.65, 72. Matthias Jones (BMS) 8:13.91, 73. Jaxon Blaine (BmS) 8:14.90, 74. Reagan Hunter (CD) 8:15.17, 75. Luke Brewer (EMS) 8:15.45, 76. Hunter Foster (GS) 8:15.72, 77. Camden Good (EMS) 8:16.81, 78. Taylor Dunigan (FMS) 8:20.46, 79. Zachary Brown (BMS) 8:21.17, 80. Issak Birkhead (BMS) 8:24.43.

82. Erick Calvillo (GS) 8:26.43, 83. Ethan Robinson (TFCA) 8:30.68, 85. Adam Gritton (FMS) 8:32.16, 86. Daniel Bevins (TFCA) 8:33.10, 87. Ethan Stigers (FMS) 8:37.07, 88. Ben Mauer (EMS) 8:38.72, 89. Steven Meyer (BMS) 8:40.65, 90. Charlie Lantz (FMS) 8:45.42, 91. Femi Obielodan (TFCA) 8:48.76, 92. Carter Rollins (FMS) 8:49.75.

93. Lukas Negron (GS) 8:50.82, 95. Preston Farley (TFCA) 8:52.07, 96. Henry Deckard (EMS) 8:55.19, 97. Carter MacIntosh (TFCA) 9:01.36, 98. Mark Mathers (EMS) 9:21.45, 99. Nathan Mefford (EMS) 9:28.57, 100. Ethan Brewer (BMS) 9:29.70, 101. Joe Eador (EMS) 9:31.15, 102. William Wallace (TFCA) 9:34.93, 104. Gabriel Brown (BMS) 9:50.63.

105. Clark Bourne (TFCA) 9:55.31, 106. Chase Sweger (FMS) 9:56.65, 107. Caleb Duff (GS) 10:03.01, 108. Chefor Gwandi (GS) 10:09.83, 110. Luis Fuentes (GS) 10:14.91, 111. Dakota Kinsella (FMS) 10:16.34, 115. Jack Dixon (EMS) 10:37.16, 116. Ryan Lamb (TFCA) 10:40.89, 117. Garrett Foster (GS) 10:41.76, 120. Silas Hall (TFCA) 10:51.57.

121. Casey Smith (EMS) 10:53.34, 122. Cole Chrisman (TFCA) 11:00.73, 123. Ethan Dunigan (FMS) 11:14.17, 124. Garrett Bourne (TFCA) 11:16.88, 125. Brooks Sweger (FMS) 11:21.43, 126. Allex Pritchett (FMS) 11:39.00, 127. Marcus Negron (GS) 11:48.75, 128. Jonah Stephens (TFCA) 12:09.43, 129. Patrick Rupinen (GS) 12:36.73, 130. Chris Meadows (FMS) 13:08.18.

131. Tyler Baker (FMS) 13:11.35, 132. Chamberlain Davenport (TFCA) 13:18.88.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.