Middle School Cross Country: GSS’ Hayden, EMS’ Clements win Archives meet Wednesday

Special to The State Journal Published:

Good Shepherd’s Trey Hayden and Elkhorn’s Madeline Clements were the winners of the middle school cross country meet Wednesday at the Archives.

Hayden won the boys race in 5 minutes, 34.78 seconds, and Clements won the girls race in 6:02.65. Both races covered 1,500 meters.

Good Shepherd won the boys team title with 44 points, and Bondurant was second with 55 points.

Elkhorn captured the girls team title with 25 points, and Christ the King was runner-up with 65 points.

The complete team standings and local results are listed below.

BOYS

Team scores: 1. Good Shepherd 44, 2. Bondurant 55, 3. Christ the King 71, 4. Elkhorn 84, 5. Frankfort Middle 144, 6. Sts. Peter and Paul 149, 7. Seton Catholic 186, 8. Anderson Co. Elementary 194, 9. Capital Day 242, 10. Frankfort Christian 325.

Individuals: 1. Trey Hayden (GS) 5:34.78, 2. Hayden Northcutt (GS) 5:39.04, 5. Logan Mattox (BMS) 5:51.22, 6. John Miscovich (BMS) 5:51.44, 7. Cameron Smith (EMS) 5:52.99, 8. Dylan Isaacs (GS) 6:01.37, 9. Lucas Bosch (BMS) 6:01.87, 10. Nathan Simpson (BMS) 6:02.77, 11. Devin Craig (FMS) 6:04.26, 14. Jamisen Lewis (EMS) 6:08.63, 15. Colin Loxley (GS) 6:09.92, 17. Bryce Nickel (EMS) 6:13.56, 18. Marco Dempsey (GS) 6:15.49, 20. Dennis Woodrum (BMS) 6:23.48, 21. Reed Miklavcic (FMS) 6:24.57, 22. Anthony Tabor (EMS) 6:26.95.

24. Levy Deckard (EMS) 6:29.02, 25. Mason Marsh (BMS) 6:29.90, 26. Griffin Staude (BMS) 6:30.74, 31. Michael Wilson (BMS) 6:33.80, 32. Jacob McNulty (FMS) 6:35.09, 34. Jett Wasson (BMS) 6:37.85, 36. Noah Lyles (EMS) 6:41.69, 38. Luke Bowers (CD) 6:43.98, 47. Zack McKinney (BMS) 6:56.66, 48. Merritt Shaw (FMS) 6:59.50, 49. Nathan Neal (FMS) 7:03.39, 53. Tariq Lester (EMS) 7:09.65, 54. Josh Howard (BMS) 7:09.94, 56. Jason Kennedy (BMS) 7:11.93, 57. Trevor Onodu (GS) 7:12.98, 58. Owen Clements (EMS) 7:16.26, 59. Wade Sutley (CD) 7:18.12, 60. Zachary Hurst (CD) 7:21.29.

61. Clayton Estes (BMS) 7:22.94, 63. Jaeden Penn (EMS) 7:25.30, 64. Grant Kiser (CD) 7:26.31, 66. Elijah Best (FMS) 7:29.04, 67. Jacob Blackwell (GS) 7:31.41, 68. Matthias Jones (BMS) 7:34.11, 70. John-Cameron Eades (BMS) 7:35.33, 72. Jaxon Blaine (BMS) 7:37.26, 73. Issak Birkhead (BMS) 7:39.35, 80. Preston McDavid (BMS) 7:48.55, 82. Lanon Hutcherson (BMS) 7:51.51, 84. Delano Craig (FMS) 7:55.42, 85. Taylor Dunigan (FMS) 7:55.78, 86. Matthew Meyer (BMS) 7:56.26, 87. Ethan Stigers (FMS) 7:56.79, 89. Carter Rollins (FMS) 7:59.56, 90. Lukas Negron (GS) 8:03.14, 91. Jacob Lewis (EMS) 8:03.99.

95. Reagan Hunter (CD) 8:06.61, 96. Mark Mathers (EMS) 8:06.88, 97. Lance Sutley (CD) 8:07.20, 98. Charlie Lantz (FMS) 8:07.59, 103. Luke Brewer (EMS) 8:12.26, 106. Adam Gritton (FMS) 8:16.85, 107. Steven Meyer (BMS) 8:19.30, 109. Ben Mauer (EMS) 8:21.16, 110. Camden Good (EMS) 8:26.28, 111. Nathan Mefford (EMS) 8:28.20, 112. Carter MacIntosh (TFCA) 8:28.84, 114. Chefor Gwandi (GS) 8:34.28, 116. Ethan Brewer (EMS) 8:35.65, 117. Erick Calvillo (GS) 8:35.92.

118. Hunter Foster (GS) 8:36.42, 119. Casey Smith (EMS) 8:37.13, 125. Gabriel Brown (BMS) 9:03.30, 126. Caleb Duff (GS) 9:03.79, 128. Joe Eador (EMS) 9:12.17, 129. Luis Fuentes (GS) 9:13.12, 130. William Wallace (TFCA) 9:14.65, 132. Cole Chrisman (TFCA) 9:22.38, 133. Daniel Bevins (TFCA) 9:22.75, 135. Jack Dixon (EMS) 9:26.65, 136. Henry Deckard (EMS) 9:27.07, 138. Cameron Hunter (CD) 9:38.62, 139. Chandler Simmerly (TFCA) 9:42.73, 140. Dakota Kinsella (TFCA) 9:44.40, 141. Clark Bourne (TFCA) 9:52.52.

142. Chase Sweger (FMS) 9:54.91, 143. Ty Harrod (FMS) 9:57.56, 146. Allex Pritchett (FMS) 10:23.05, 149. Garrett Bourne (TFCA) 10:52.30, 150. Chris Meadows (FMS) 10:52.99, 151. Abraham Al-Hamid (EMS) 10:54.00, 153. Marcus Negron (GS) 10:56.01, 154. Tyler Baker (FMS) 11:10.23, 155. Garrett Foster (GS) 11:20.37, 157. Blake Doyle (FMS) 12:10.69, 158. Patrick Rupinen (GS) 12:24.20, 159. Chamberlin Davenport (TFCA) 12:43.29, 160. Brooks Sweger (FMS) 18:58.00.

GIRLS

Team scores: 1. Elkhorn 25, 2. Christ the King 65, 3. Good Shepherd 812, 4. Bondurant 109, 5. Capital Day 137, 6. Sts. Peter and Paul 159, 7. Anderson Co. Elementary 199, 8. Frankfort Middle 202, 9. Frankfort Christian 226.

Individuals: 1. Madeline Clements (EMS) 6:02.65, 2. Jett Bradley (BMS) 6:04.40, 4. Olivia Hagg (EMS) 6:13.51, 5. Makena Gillion (EMS) 6:14.47, 6. Lexie Abbott (EMS) 6:15.98, 10. Savannah Tipton (EMS) 6:52.47, 12. Allison Harrod (GS) 6:57.51, 13 Emma Boebinger (CD) 7:04.91, 15. Ryan Allison (GS) 7:06.17, 16. Molly Stigers (GS) 7:07.30, 17. Heidi Asher (TFCA) 7:13.62, 18. Cienna Slattery (EMS) 7:13.94, 19. Yulie Spade (BMS) 7:17.66, 20. Sydney Hayden (GS) 7:18.55, 231. Ingrid Hagg (EMS) 7:23.26, 23. Olivia Onodu (GS) 7:26.75, 24. Jill Jacobs (CD) 7:28.46, 25. Madison Tipton (EMS) 7:30.66.

27. Emma Silvernail (BMS) 7:35.46, 28. Alyssa Poe (EMS) 7:37.88, 31. Harper Heffley (CD) 7:40.27, 32. Lauren Kiser (CD) 7:41.49, 33. Gracie Griffin (BMS) 7:42.23, 36. Madeline Baute (FMS) 7:46.44, 39. Sara Jones (BMS) 7:49.81, 40. Emma Campbell (BMS) 7:50.62, 41. Lily Boulden (EMS 7:51.32, 43. Alexandra Leineke (FMS) 7:53.54, 45. Cristina Chavez (FMS) 7:54.44, 48. Kristen Sprouse (BMS) 7:58.94, 51. Sydney Vest (BMS) 8:10.20, 52. Caitlin Wallace (TFCA) 8:10.77, 53. Mattie Brock (BMS) 8:11.67, 54. Ella Abney (FMS) 8:14.85.

57. Emery Moore (CD) 8:18.55, 59. Maggie Morse (EMS) 8:23.13, 60. Allyssa Mathers (EMS) 8:23.59, 61. Isabelle Cecil (GS) 8:24.51, 63. Sarah Kate Asher (TFCA) 8:25.46, 65. Laura Bennett (CD) 8:26.82, 66. Emily Harrod (GS) 8:27.82, 68. Lauren Crumbaugh (BMS) 8:31.55, 71. Olivia Moore (CD) 8:33.36, 72. Daniela Dempsey (GS) 8:33.67, 74. Courtney McDavid (BMS) 8:35.07, 81. Kaitlyn McNulty (FMS) 8:49.06, 83. Chloe Allison (FMS) 8:50.35 84. Katelyn Judd (FMS) 8:52.67, 85. Isabella Johnson (FMS) 8:53.79, 89. Mason Northcutt (GS) 8:59.66, 91. Lily Jaminet (GS) 9:06.52, 92. Khloe Schwaniger (FMS) 9:07.23.

93. Fernanda Fuentes (GS) 9:10.75, 95. Hope Heffley (CD) 9:11.66, 96. Caley Allison (FMS) 9:12.00, 99. Kylie Doyle (FMS) 9:16.19, 102. Lara Baute (FMS) 9:28.77, 104. Rebecca Vaught (TFCA) 9:29.93, 105. Joy Bebe (GS) 9:31.86, 106. Natalee Allison (FMS) 9:33.28, 107. Madison Kinsella (FMS) 9:34.42, 110. Raeka Gallegos (GS) 9:37.96, 111. Penelope Baute (FMS) 9:44.08, 112. Amaya Perry (FMS) 9:46.32.

113. Madison Floyd (FMS) 9:53.41, 114. Emily Wallace (TFCA) 10:02.73, 115. Elizabeth Judy (BMS) 10:02.73, 116. Eboni Summeroud (EMS) 10:07.43, 117. Katie Kincaid (BMS) 10:08.99, 118. Deepshu Bassetti (BMS) 10:10.02, 119. Macy Dungan (FMS) 10:13.82, 120. Meredith Winter (BMS) 10:15.08, 121. Caydence Carpentar (EMS) 10:23.20, 122. Ellie Roberts (BMS) 10:27.00, 123. Tori Hayden (GS) 10:30.40.

124. Piper Smith (EMS) 10:31.60, 125. Kennadi Robinson (TFCA) 11:03.12, 126. Emily Latendresse (TFCA) 11:14.80, 127. Ella Atkins-Atumbo (FMS) 11:25.49, 129. Olivia Miller (FMS) 11:28.73, 130. Jaina Bishop (FMS) 11:29.13, 131. Rhys Staples (GS) 11:34.39, 132. Carley Chavez (FMS) 11:43.63, 133. Sadie Dungan (FMS) 11:44.34, 135. Annabelle Barnes (BMS) 11:57.11, 137. Kylie VanAtter (FMS) 12:56.58, 139. Lucy Saunderson (FMS) 13:17.22.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.