First look for runners

Local cross country teams get to try out state course early

By Emily Patton Published:

LEXINGTON – The Franklin County cross country team hosted the Franklin County Invitational Saturday at Kentucky Horse Park in Lexington. The meet gave teams across the state the first chance to run over the state cross country course – the state meet will be held Nov. 10.

FCHS head coach Kelly Lewis said she felt like her team took advantage of running on the course this weekend.

“I’m happy with where the team is right now in the season,” Lewis said. 

Oldham County won the girls’ varsity team competition, while Daviess County’s Whitney O’Bryan was first in a time of 19:10.74.

The Lady Flyers finished 30th out of 39 teams, with freshman Ashley Lawhorn leading the team finishing 21st with a time of 20:48.50. Her teammate freshman Kerry Taylor followed in 23:54.37, and Jamie Beason in 25:45.50.

“Ashley had a great race,” Lewis said.

For Western Hills, sophomore Dove DeNigris led her team with a 59th-place finish in 22:07.75. Freshman Alexis Hager finished in a time of 25:43.44, while freshman Marissa Mitchell crossed the line at 26:19.21. The Lady Wolverines’ team score was good enough for 32nd.

On the boys’ side, Trinity won the team event with 33 points. Lexington Catholic’s Nicholas Laureano came in first place with a time of 16:39.60.

FCHS finished 30th out of 48 teams. Senior Miles Riggs led the team finishing 94th in 18:39.63. Senior Brian Wyatt followed in 149th with a 19:15.07, with junior Bradley Bennett in 162nd in 19:28.48. 

The WHHS boys team did not have enough members for a team score. Sophomore Keenan Jones was first in for the Wolverines in 130th in 19:01.47.  Senior Tyler Nix crossed the line in 148th with a time of 19:13.22.

Here are the local results by division:

Girls Varsity:

1. Whitney O’Bryan (DC) 19:10.74, 21. Ashley Lawhorn (FC) 20:50.27, 59. Dove DeNigris (WH) 22:09.50, 146. Kerry Taylor (FC) 23:54.37, 190. Alexis Hager (WH) 25:43.44, 193. Jamie Beason (FC) 25:45.50, 206. Kater Riddle (FC) 26:07.74, 210. Marissa Mitchell (WH) 26:19.21, 223. Abbie Weeks (WH) 27:16.66, 228. Taylor Bochantin (FC) 27:28.21, 230. Joanna Parsons (FC) 27:35.35, 231. Emilee Agee (WH) 27:40.62, 241. Celia Ritter (FC) 28:26.40, 258. Annistia Hamilton (WH) 31:01.12, 271. Alexis Wilson,(WH) 36:48.70.

Boys Varsity:

1. Nicholas Laureano (LC) 16:29.60, 94. Miles Riggs (FC) 18:39.28, 130. Keenan Jones (WH) 19:01.47, 148. Tyler Nix (WH) 19:13.22, 149. Brian Wyatt (FC) 19:15.07, 162. Bradley Bennett (FC) 19:28.48, 233. Thomas Stone (FC) 20:32.98, 235. Joe Cheek (FC) 20:33.84, 294. Jacob Anderson (WH) 22:18.00, 310. Hunter Mantor (FC) 22:55.95, 334. Adam Stiles (FC) 25:58.35.

Girls Middle School:

1.Michaela Reinhart (SJ) 11:16.04, 16. Madeline Clements (EM) 12:20.84, 34. Savannah Tipton (EM) 13:10.52, 40. Lexi Abbott (EM) 13:21.40, 97. Emma Silvernail (BM) 15:11.21, 103. Cienna Slattery (EM) 15:29.69, 126. Lauren Kiser (CD) 16:09.33, 130. Lily Boulden (EM) 16:16.70, 148. Laura Bennett (CD), 151. Tayia Drayton (EM) 17:03.06, 168. Emery Moore (CD) 18:25.79.

Boys Middle School:

1. Douglas Burris (LM) 10:08.45, 25. Trey Hayden (GS) 11:32.57, 31. John Misovich (BM) 11:51.05, 32. Logan Mattox (BM) 11:51.71, 44. Hayden Northcutt (GS) 12:08.83, 89. Nathan Simpson (BM) 12:48.39, 93. Dylan Isaacs (GS) 12:52.53, 124. Colin Loxley (GS) 13:28.66, 127. Mason Marsh (BM) 13:35.42, 134. Michael Wilson (BM) 13:46.73, 179. Trevor Onodu (GS) 14:47.38, 187. Jaxon Blaine (BM) 14:58.96, 208. Issak Birkhead (BM) 16:21.16.

Girls Elementary:

1.Devin Mayfield (PC) 11:56.65, 2. Makena Gillion (EM) 12:19.57, 4. Jett Bradley (BM) 12:26.89, 12. Olivia Hagg (EM) 13:12.33, 58. Sara Jones (BM) 15:22.96, 62. Jill Jacobs (CD) 15:28.22, 70. Harper Heffley (CD), 75. Alyssa Poe (EM) 15:55.52, 86. Madison Tipton (EM) 16:05.37, 90. Mattie Brock (BM) 16:12.15, 92. Emma Campbell (BM) 16:19.72, 130. Olivia Moore (CD) 18:02.04, 132. Lauren Crumbaugh (BM) 18:08.53, 134. Sydney Vest (BM) 18:28.55, 166. Eboni Summeroud (EM) 20:01.77, 173. Caydence Carpentar (EM) 20:29.38, 178. Piper Smith (EM) 21:26.13, 186. Annabelle Barnes (BM) 22:46.33.

Boys Elementary:

1. Riggs Hardy (GM) 11:20.18, 11. Cameron Smith (EM) 12:04.83, 22. Lucas Bosch (BM) 12:42.21, 30. Jamisen Lewis (EM) 13:04.31, 31. Bryce Nickel (EM) 13:09.76, 42. Noah Lyles (EM) 13:33.11, 53. Anthony Tabor (EM) 13:45.54, 71. Jett Wasson (BM) 14:08.73, 84. Owen Clements (EM) 14:19.58, 98. Dennis Woodrum (BM) 14:38.96, 111. Jaeden Penn (EM) 14:59.56, 136. Matthew Meyer (BM) 15:26.07, 149. Wade Sutley (CD) 15:44.36, 154. Matthias Jones (BM) 15:52.28, 160. Camden Good (EM) 16:08.01, 163. Joe Meador (EM) 16:13.87, 167. Jacob Lewis (EM) 16:24.48, 174. Mark Mathers (EM) 16:37.81, 184. John Cameron Eades (BM) 17:26.23, 187. Luke Brewer (EM) 17:28.96, 189. Ethan Brewer (EM) 17:35.87, 195. Steven Meyer (BM) 18:03.61, 204. Ben Mauer (EM) 19:05.60, 219. Jack Dixon (EM) 22:36.72.

Girls JV:

1. Casey Vandenbark (OC) 21:23.53, 109. Micheala Just (FC) 28:46.13, 156. Marci Beason (FC) 36:28.58.

Boys JV:

1. Paul Adams (Trinity) 17:27.57, 108. Keenan Jones (WH) 20:44.79, 272. Tommy Parsons (FC) 25:06.87.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.