Cross Country: Capitol View Classic Results

Published:

Here are the results for the junior varsity, middle school and elementary races from the Capitol View Classic cross country meet Saturday at the Archives.

The winner in each race is listed along with all the local competitors.

Boys JV 5,000m run

1. John Bates, Henry Co., 20:04.47, 7. Seth Midkiff, FHS, 21:57.39.

Girls JV 5,000M run

1. Abbey Epplen, St. Henry, 23:20.83, 14. Maya Burke, FHS, 29:07.85, 25. Marci Beason, FCHS, 33:45.84.

Boys Middle School 3,000M run

1.Michael Sheets, Highlands Latin, 10:07.81, 6. John Miscovich, BMS, 11:51.38, 8. Trey Hayden, GS, 11:58.09, 11. Logan Mattox, BMS, 12:09.33, 15. Devin Craig, FM, 12:20.85, 30. Colin Loxley, GS, 13:09.98, 31. Dylan Isaacs, GS, 13:12.22, 32. Marco Dempsey, GS, 13:14.57, 41. Mason Marsh, BMS, 13:31.50, 46. Jacob McNulty, FM, 13:46.29, 50. Michael Wilson, BMS, 14:08.93, 58. Jaxon Blaine, BMS, 14:38.83, 64. Trevor Onodu, GS, 15:05.67, 73. Delano Craig, FM, 16:26.85, 74. Elijah Best, FM, 16:27.17, 78. Issak Birkhead, BMS, 17:33.94.

Girls Middle School 3,000M run

1. Michaela Reinhart, St. John School, 11:30.38, 20. Lexie Abbott, EM, 13:56.82, 33. Emma Boebinger, CD, 14:54.27, 38. Savannah Tipton, EM, 15:05.12, 49. Cienna Slattery, EM, 15:42.77, 59. Emery Moore, CD, 16:36.48, 61. Lily Boulden, EM, 16:44.18, 62. Laura Bennett, CD, 16:57.12, 65. Maggie Morse, EM, 17:14.49, 66. Autumn Allison, 17:21.42, 78. Mason Northcutt, GS, 20:06.49.

Boys 6th Grade & Under 1,500M Run

1. Jason King, Kenwood Station, 5:40.86, 2. Jamisen Lewis, EM, 5:46.40, 4. Cameron Smith, EM, 5:56.46, 5. Bryce Nickel, EM, 6:01.86, 9. Dennis Woodrum, BMS, 6:11.71, 25. Lucas Bosch, BMS, 6:34.37, 27. Zack McKinney, BMS, 6:37.21, 33. Anthony Tabor, EM, 6:40.53, 35. Tariq Lester, EM, 6:42.42, 45. Jason Kennedy, BMS, 6:46.95, 49. Noah Lyles, EM, 6:48.88, 54. Jett Wasson, BMS, 6:53.93, 59. 59. Josh Howard, BMS, 7:01.61.

63. Jaeden Penn, EM, 7:11.49, 66. Lanon Hutcherson, BMS, 7:16.67, 77. Erick Calvillo, GS, 7:26.94, 82. Jacob Lewis, EM, 7:31.09, 90. Luke Brewer, EM, 7:39.57, 99. Ethan Brewer, EM, 7:53.26, 106. Lukas Negron, GS, 8:08.14, 108. Joe Meador, EM, 8:11.08, 109. Mark Mathers, EM, 8:13.15, 119. Ben Mauer, EM, 8:56.04, 129. Chris Meadows, FM, 10:47.02, 130. Ethan Dunigan, FM, 11:15.21.

Girls 6th Grade & Under 1,500M

1. Abby Jones, St. Joseph, 5:58.36, 2. Makena Gillion, EM, 6:02.84, 3. Olivia Hagg, EM, 6:15.58, 19. Molly Stigers, GS, 7:03.81, 27. Madison Tipton, EM, 7:21.74, 33. Alyssa Poe, EM, 7:28.30, 40. Sydney Vest, BMS, 7:44.99, 42. Cristina Chavez, FM, 7:47.94, 43. Sydney Hayden, GS, 7:48.92.

46. Madeline Baute, FM, 7:50.02, 55. Kaitlyn McNulty, FM, 7:58.17, 71. Ella Abney, FM, 8:18.94, 86. Katelyn Judd, FM, 8:58.55, 87. Joy Bebe, GS, 9:01.76, 90. Tori Hayden, GS, 9:07.68, 93. Madison Kinsella, FM, 9:23.25, 97. Eboni Summeroud, EM, 10:38.95.

Boys 4th Grade & Under 1,500M Run

1. Adam Schroll, Carter Traditional, 6:23.47, 12. Griffin Staude, BMS 6:36.66, 23. Ethan Carpenter, FM, 6:45.32, 32. Logan Stockton, EM, 6:55.16, 41. Owen Clements, EM, 6:58.51, 43. Lincoln Mattox, BMS, 6:59.97, 47. Jacob Blackwell, GS, 7:05.29, 61. Zachary Hurst, CD, 7:15.17.

63. Nathan Neal, FM, 7:15.77, 72. Silas Dennis, CD, 7:25.70, 90. John Cameron Eades, BMS, 7:38.31, 95. Matthew Meyer, BMS, 7:41.24, 104. Taylor Dunigan, FM, 7:49.27, 116. Reagan Hunter, CD, 7:54.40, 119. Charlie Lantz, FM, 7:55.18, 121. Carter Rollins, FM, 7:57.01, 123. Cooper Patrick, CD, 7:59.59,

124. Matthias Jones, BMS, 8:01.59, 129. Steven Meyer, BMS, 8:07.74, 130. Nathan Mefford, EM, 8:08.69, 136. Carson Patrick, CD, 8:22.87, 150. Casey Smith, EM, 8:43.78, 152. Cameron Hunter, CD, 8:45.90.

153. Henry Deckard, EM, 8:47.21, 156. Adam Gritton, FM, 8:52.5, 157. Chase Sweger, FM, 8:53.48, 165. Luis Fuentes, GS, 9:02.09, 174. Dakota Kinsella, FM, 9:16.71, 176. Gabriel Brown, BMS, 9:17.99, 190. Ty Harrod, FM, 10:32.73, 199. Marcus Negron, GS, 11:37.69, 205. Blake Doyle, FM, 14:00.00.

Girls 4th Grade and Under 1,500M Run

1. Jett Bradley, BMS, 6:08.69, 5. Allison Harrod, GS, 6:59.39, 7. Olivia Onodu, GS, 7:07.60, 13. Jill Jacobs, CD, 7:16.20, 17. Ingrid Hagg, EM, 7:22.73, 37. Harper Heffley, CD, 7:37.71, 38. Sara Jones, BMS, 7:37.91, 46. Natalee Allison, FM, 7:43.89, 58. Mattie Brock, BMS, 7:54.21.

65. Lauren Crumbaugh, BMS, 8:02.14, 76. Kylie Doyle, FM, 8:11.71, 82. Allyssa Mathers, EM, 8:18.64, 86. Emma Campbell, BMS, 8:22.20, 98. Emily Harrod, GS, 8:33.56, 99. Olivia Moore, CD, 8:33.85, 116. Isabelle Cecil, GS, 8:50.04, 124. Lily Jaminet, GS, 8:57.68, 128. Chloe Allison, FM, 8:59.70, 129. Khloe Schwaniger, FM, 9:01.14.

133. Caley Allison, FM, 9:03.66, 139. Caydence Carpentar, EM, 9:15.88, 140. Lara Baute, FM, 9:16.41, 148. Madison Floyd, FM, 9:30.31, 151. Amaya Perry, FM, 9:41.00, 152. Ella Atkins-Atumbo, FM, 9:44.91, 154. Hope Heffley, CD, 9:45.51, 159. Annabelle Barnes, BMS, 10:03.42, 160. Piper Smith, EM, 10:08.97.

162. Penelope Baute, FM, 10:14.37, 165. Macy Dungan, FM, 10:29.85, 171. Rhys Staples, GS, 10:57.50, 172. Sadie Dungan, FM, 11:06.49, 173. Carley Chavez, FM, 11:06.94, 177. Lucy Saunderson, FM, 12:18.04, 178. Kylie VanAtter, FM, 13:23.87.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.