Swimming: WHHS girls 5th at Winter Classic

Special to The State Journal, Published:

HELBYVILLE – Western Hills’ girls swim team placed fifth in the Winter Classic Invitational hosted by Shelby County Saturday.

The meet drew more than 22 schools, including Franklin County and Frankfort High.

The Lady Wolverines finished with 245.5 points. Elizabethtown won the meet with 400 pounds, Oldham County was runner-up with 341 points, and defending state champion Manual was third with 300 points. North Oldham took fourth place with 298 points. The Lady Flyers were 15th.

On the boys side FCHS was 14th and the Wolverines were 18th. Manual won the boys team title with 405 points.

The local teams don’t swim again until the Region 3 meet Feb. 8-9 in Russell Springs.

200-Yard medley relay

GIRLS

1. Manual 1:53.13, 5. Western Hills A 2:06.17 (Kendall Stiens, Sydney Sell, Katherine Caldwell, Anna Hawkins), 15. Western Hills B 2:23.76 (Hannah Webber, Haley Harrod, Alexandra Silvernail, Sydney Bratcher), 25. Franklin County (1. Emma Bryan, Sydney Hockensmith, Marci Beason, Jamie Beason).

BOYS

1. Manual 1:48.00, 13. FCHS A 2:11.77 (John Eric Santeramo, Ben Bryan, Nick Lewis, Logan Ruebens).

200-Yard Freestyle

GIRLS

1. Elizabeth House (Manual) 2:00.52, 12. Sydney Bratcher (WH) 2:22.21, 14. Kendall Stiens (WH) 2:23.44, 16. Emma Silvernail (WH) 2:26.53, 28. Jamie Beason (FC) 2:48.83, 42. Sydney Hockensmith (FC) 3:32.76.

BOYS

1. Eric Grimes (Manual) 1:50.81, 20. John Eric Santeramo (FC) 2:26.15.

200-Yard IM

GIRLS

1. Collin Kessinger (Shelby) 2:10.08, 8. Emma Bryan (FC) 2:28.59, 28. Jillian Word (WH) 3:22.67.

BOYS

1. Spencer Davies (Manual) 2:07.05, 25. Aidan Adkins (FC) 3:20.47, 26. Nathaniel Bentley (FC) 3:26.28.

50-Yard Freestyle

GIRLS

1. Sarah Love (Manual) 24.40, 3. Sydney Sell (WH) 25.21, 10. Anna Hawkins (WH) 27.92, 42. Hayley Webber (WH) 33.14, 46. Claire Stapleton (FH) 33.51, 60. Sydney Hockensmith (FC) 36.23, 63. Marci Beason (FC) 36.67, 70. Claudia Rocca (FH) 37.67, 73. Tori Word (WH) 38.90, 76. Teghan Hurd (FC) 39.46, 91. Natalie Thomas (FC) 45.91.

BOYS

1. TJ Osborne (Meade) 22.72, 37. Logan Ruebens (FC) 29.09, 41. Caleb Hughes (FC) 30.10, 53. Nick Lewis (FC) 31.52, 73. Trey Tyson (WH) 47.48.

100-Yard Butterfly

GIRLS

1. Sarah Love (Manual) 58.97, 8. Katherine Caldwell (WH) 1:11.16, 18. Alexandra Silvernail (WH) 1:19.93.

BOYS

1. Grayson Riggs (Central Hardin) 57.06, 7. Ben Bryan (FC) 1:00.39, 17. Austin Tucker (WH) 1:15.71.

100-Yard Freestyle

GIRLS

1. Elizabeth House (Manual) 54.37, 2. Sydney Sell (WH) 55.17, Anna Hawkins (WH) 1:02.23, 12. Kendall Stiens (WH) 1:04.18, 14. Sydney Bratcher (WH) 1:04.48, 30. Jamie Beason (FC) 1:12.45, 37. Claire Stapleton (FH) 1:13.96, 40. Haley Harrod (WH) 1:14.35, 51. Hannah Webber (WH) 1:17.61, 58. Sydney Bowen (FH) 1:20.95, 68. Claudia Rocca (FH) 1:25.33.

BOYS

1. Spencer Davies (Manual) 50.55, 9. Ben Bryan (FC) 54.66, 25. John Eric Santeramo (FC) 1:02.00, 38. Logan Ruebens (FC) 1:05.36, 47. Caleb Hughes (FC) 1:08.79.

500-yard freestyle

GIRLS

1. Ellie Grimes (Manual) 5:25.53, 15. Emma Silvernail (WH) 6:38.71.

BOYS

1. Eric Grimes (Manual) 5:09.70, 19. Austin Tucker (WH) 7:01.72, 21. Nick Lewis (FC) 7:46.15.

200-yard freestyle relay

GIRLS

1. Manual 1:44.16, 3. WHHS A (Anna Hawkins, Sydney Bratcher, Emma Silvernail, Sydney Sell) 1:53.38, 27. WHHS B (Hannah Webber, Hayley Webber, Tori Word, Jillian Word) 2:25.61, 30. FCHS A (Jamie Beason, Sydney Hockensmith, Natalie Thomas, Marci Beason) 2:38.07.

BOYS

1. Manual 1:34.46, 20. FCHS A (Ben Bryan, Caleb Hughes, John Eric Santeramo, Logan Ruebens) 2:01.98.

100-yard backstroke

GIRLS

1. Ali Fort (Collins) 1:05.05, 2. Emma Bryan (FC) 1:05.17, 20. Alexandra Silvernail (WH) 1:19.46, 32. Hayley Webber (WH) 1:27.50, 35. Sydney Bowen (FH) 1:32.35, 51. Tori Word (WH) 1:47.53, 52. Teghan Hurd (FC) 1:50.29.

BOYS

1. Christian Taylor (Oldham Co.) 55.66.

100-yard breaststroke

GIRLS

1. Collin Kessinger (Shelby) 1:06.92, 16. Katherine Caldwell (WH) 1:24.96, 23. Hannah Webber (WH) 1:28.69, 25. Haley Harrod (WH) 1:29.98, 49. Jillian Word (WH) 1:44.88, 58. Marci Beason (FC) 2:10.95.

BOYS

1. Arseniy Semenov (North Oldham) 1:04.28, 36. Trey Tyson (WH) 2:01.18.

400-yard freestyle relay

GIRLS

1. Elizabethtown 3:48.40, 10. WHHS A (Katherine Caldwell, Kendall Stiens, Haley Harrod, Alexandra Silvernail) 4:33.55, 20. WHHS B (Emma Silvernail, Hayley Webber, Tori Word, Jillian Word) 5:33.78.

BOYS

1. Meade Co. 3:35.11, 16. FCHS (Aidan Adkins, Nick Lewis, Nathaniel Bentley, Caleb Hughes) 5:06.31.

TEAM STANDINGS

COMBINED

1. Manual 705, 2. Elizabethtown 694, 3. North Oldham 633, 4. Oldham Co. 610, 5. Meade Co. 554, 6. South Oldham 507, 7. Collins 427, 8. Eastern 341, 9. Shelby Co. 273, 10. Western Hills 251.5, 11. Fort Knox 222, 12. Central Hardin 221, 13. North Hardin 140, 14. Franklin Co. 135, 15. Louisville Collegiate 127.5, 16. Anderson Co. 118, 17. John Hardin 112, 18. West Jessamine 97, 19. Presentation 48, 20. Spencer Co. 31, 21. East Jessamine 22, 22. Nelson Co. 21.

GIRLS

1. Elizabethtown 460, 2. Oldham Co. 341, 3. Manual 300, 4. North Oldham 298, 5. Western Hills 245.5, 6. Meade Co. 218, 7. Collins 214, 8. South Oldham 192.5, 9. Fort Knox 170, 10. Eastern 145, 11. Shelby Co. 136, 12. John Hardin 88, 13. West Jessamine 65, 14. Central Hardin 57, 15. Franklin Co. 52, 16. Presentation 48, 17. North Hardin 45, 18. Spencer Co. 31, 19. Anderson Co. 26, 19. Louisville Collegiate 26, 21. East Jessamine 22, 22. Nelson Co. 18.

BOYS

1. Manual 405, 2. Meade Co. 336, 3. North Oldham 335, 4. South Oldham 314.5, 5. Oldham Co. 269, 6. Elizabethtown 234, 7. Collins 213, 8. Eastern 196, 9. Central Hardin 164, 10. Shelby Co. 137, 11. Louisville Collegiate 101.5, 12. North Hardin 95, 13. Anderson Co. 92, 14. Franklin Co. 83, 17. John Hardin 24, 18. Western Hills 6, 19. Nelson Co. 3.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.